Müsenna Vav ve Aşk’ın Terennümü


Çifte Vav’ın hikmeti nedir? Ancak yürek bilir sırrını. Sırrına ermek pek mümkün olmasa da bahsine dokunmak gerekir az da olsa.

Hikmetin dokunuşu Hz. Peygambere gönderilen ilk mesajın içinde gizli. (Alak Suresi)

Alak suresi doğumumuza ve kulluğumuza dair sırra mukim tasvirler taşır. İnsan anne karnında vav şeklinde yaşar ve doğar, bebeklik dönemine veda edip birazcık yol aldığında insan, doğrulur ve kendini elif zannetmeye başlar. Zira insan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün musalla durağındadır ve ölmüştür. Kulluğun manası vav’dadır, elif uluhiyyetin ve ehadiyyetin simgesidir. O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır. Allah kullarının vav gibi mütevazi olmalarını ister. İbrahim ateşte vav’dır, Nemrut bizzat ateşe odun. Yunus, vav olup balığın karnından ancak kurtarmıştır kendini. İnsan iki büklüm olunca rahat eder ana karnında. Boylu boyunca uzansa da kim rahattır mezarında? Vav’ın elifle münasebeti ne kadar iyiyse, kainatın dengesi de o kadar düzgündür. Evvelde eliftir, bir ilahi nefesle ahirde vav olur kainat. Manayı bilmeyenler “vav” diyemez “vay” der. Buna anlamca “vaveyla” denir. Yani vav olmadıkları için feryad edenlerin halidir. Vav yüreğin secde etmesidir: “Secde et ve yaklaş.” (Alak,19) Eğil ve ben senin başını göklere erdireyim, yıldızları ayağına sereyim, sana gezmekle bitiremeyeceğin cennetler, sayamayacağın nimetler vereyim demektir bu. Secde et, vav ol, vay dememek için şey olan insan herşey demek olan Rabbinin önünde. Doğum tek vav, ölüm diğer vav, ikisi yan yana gelince: Çifte vav ebced hesabıyla 66 eder, bu da Allah demektir.

Bir diğer anlatımla çifte vav; ruhların birbirlerine ait aşk parçacıklarının yerlerini bulması, iki gönlün birbirine yaslanıp ayakta durması demektir. Zira vav teklikte iki büklüm olmayı gerektirir. Ayakta durabilmesi ancak yansımasıyla yani karşılığıyla mümkündür. Vav iken elife gıbta etmek kulluğu nasıl bir zulmete sürüklerse, aşk içinde vav olup doğrulmaya çalışmak karşılığı olan tarif-i şuaya ihanettir. Aşk içinde vav olan kalp, ancak misliyle karşılığında vücut bulup çifte vav’a dönüşür ve böylelikle ayağa kalkmış doğrulmuş olur. Müsenna vav odur ki ikilikte can bulup birliğin kaynağına yürümektir. İki vav.. Allah aşkına pervaneliğe meftun iki sevgilinin tasviridir esasında.. Biri doğum.. Diğeri ölüm.. İkisi birleşmeden hayat bulamayacaklardır ve birleşmeleriyle ölüm vuku bulacak, hakikat-i hayatın kapısını aralayacaktır..! Elif.. Şın ve Kaf.

 

(Yazı içerisinde kısmi alıntılar mevcuttur.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s