Aşk’ın Fecri


Güzeller Şahı Sultanım!

Elestte ruhumdan bir kırıntı var ruhunda evvelden aşina olduğum! Zira ruhuna ait aynı emanetinin tesellümü, sine-i ruhumda vuku bulmuştur. Ne vakit aramakta olup bulduğum, istidatsızlığımla kaybettiğim, kaybımla divane olduğum, divaneliğimle vuslata erdiğim, vuslatınla benliğimi yitirdiğim, hiçliğimle yoksunlaşıp varlığında zuhur bulduğum ve aşkınla pervaneliğe eriştiğim hasıl-ı hali hicranım!

Can-ı zelilim sana fedadır. Nedir bu ruhu aşinayı elem’e salışının sırrı? Pervaneliğimden mi hoşnut değilsin, yoksa layıkıyla yanamayışımdan mı? Hiddedinin esrarını çözememekteyim.. Ne vakit sunacaksın katre-i aşkı? Bilmez misin ki susuzdur yüreklerimiz aşkının zerresine! Sen doğmasan nasıl aydınlanır gecemiz? Ve sen olmazsan geceyi neyleriz? Cemalin uğruna yitmeyen ömür, ömürden mi sayılır? Bir adım kadar yakın bin yıllık duraktır ışığın. Ne varmaya yetecek ömrümüz ne de geri durmaya var gücümüz.

Yolu ayrılmışların farklı zaman ve mekanlarda hemdem olup aynı yola girmeleri, kalpte çıkan yangına aşina olup vuslatın yansımasına erişmeleri mümkün müdür?

Maddeden tasavvur Dünya’da; ziyan edilmiş, kement vurulmuş, gönül yurduna engel konulmuş aşk pervanelerinin hayali ve izafi bir Dünya kurmaları aşkın tezahürü müdür ya da ihanet-i aşk mıdır? Hasretin tecelli edeceğini bile bile aşka bulanmak istidat gayretinden midir yoksa sarhoşluk tavrından mı? Vuslat içinde hicran yaşamak mıdır sadakat-i aşk?

Ve ey aşkına pervane olduğum şua! Nedir aşk?

Hicranın hilkantine mana aramak mıdır? Kuyulara atılmayı beklemek midir? İhsan-ı varlıktan yüz çevirip yokluğa koşturmak mıdır? İlmi derya içinde kaybolup katrede boğulmak mıdır? Şemsin gönlüne kapılıp perdeleri viran eyleyip Maşuka pervane olmak mı, kainatla kavilleşip aynı sele kapılıp sema etmek midir? Katrede hüznü seyreyleyip erimek midir? Vuslat anında huzurda can vermek midir? Ya da tarife hapsetmeye çalışıp viran olmak mıdır? Nedir ey muhibbi! Tarife sığdıramadığım yoluna adadığım nedir? Sende aşina olupta sende erişemediğim nedir?

Aşk için yola revan olmak mı, yoksa yoluna feda olmak mı gerekir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s